Pšeničné klíčky si můžete snadno vypěstovat sami

Největším benefitem rostlinné stravy je kromě potřebných živin i antioxidační působení. Nejvíce těchto významných látek nacházíme v čerstvých plodech ovoce a zeleniny, ale také v semenech a ořeších. Výjimkou nejsou ani obilná zrna. Nejvíce v tomto směru vynikají pšeničné klíčky Naklíčeno, dokonce se prodávají jako samostatný potravinový doplněk, ale výhodnější je vypěstovat si je doma.
Antioxidanty zháší chemické látky, tzv. volné radikály, které jsou odpadním metabolickým produktem, anebo jsou nežádoucím prvkem ve formě různých nečistot a jedů, jako jsou těžké kovy, tabákový kouř, průmyslové a automobilové zplodiny atd.pole se zralou pšenicí.jpg
Čerstvé klíčky jsou také zdrojem vitamínů, zejména vitamínu C a vitamínu E, a skupiny B, zvláště pak niacinu, riboflavinu, kyseliny listové a pantotenové. Čerstvé rostlinné výhonky obsahují také zelené barvivo chlorofyl a minerální a stopové prvky v přirozeném poměru, které lidský organismus dokáže využít. Pšenice je významným potravinovým zdrojem lidstva již po staletí a klíčení semen se lidé věnují stejně dlouho, jako mletí celých zrn na mouku a k jejímu dalšímu zpracování.

Jak klíčit pšenici špaldu

Dříve lidé nechávali vyklíčit obiloviny v nádobách z kameniny nebo z porcelánu, či ve skleněných mísách. Byl to nejjednodušší způsob, jak dopřát zrnům dostatek vlhkosti, ale byl poměrně pracný. Obilí se muselo několikrát denně proplachovat a přitom nesmělo zůstávat ležet přímo ve vodě, sloužily k tomu různé cedníky a síta a spotřebovalo se při tomto procesu zbytečně mnoho vody.pšeničná zrna vysypaná ze sklenice.jpg
S nakličovacími miskami je tento způsob mnohem jednodušší a méně nákladný. Semínka na klíčení nasypete přímo do misek v jedné vrstvě, aby se vzájemně nepřekrývala, a jednotlivé misky vyskládáte na sebe, přičemž vespod bude miska odkapávací, na přebytečnou vodu. Do horní misky nalijete hrnek vody, který miskami protéká, a zanechá v nich na vroubkovaném dně pouze malé množství tekutiny, jež se v průběhu dne odpařuje a vytváří optimální podmínky pro klíčení. Semena se nemusí proplachovat přes cedník, stačí je jen dvakrát nebo třikrát denně prolít hrnkem vody a horní misku vždy přiklopit průhledným víkem. Klíčky se vytvoří za několik dnů i s minimálními nároky na váš čas a vaši námahu.