Počítačové komponenty

Počítač se skládá z dvou základních druhů, těmi jsou hardware a software. Software je nezbytnou součástí pro provoz počítače jako takový, zahrnuje operační systém a další programy, je v počítači upevněn napevno. Abych to tedy ujasnila, slovo komponent lze také vyjádřit jako součástka, které se právě nachází uvnitř počítače.
další možné komponenty
Hardware jsou věci, co se technického vybavení týče. Články hardware jsou uloženy v počítačové skříni, což je zpravidla plechová krabice, dnes už jen u stolních počítačů, u notebooků je hardware umístěn v prostoru klávesnice. Uvnitř skříně je umístěno to hlavní. Začněme základní deskou, což je v podstatě deska, na které jsou jednotlivé komponenty umístěny, a to napevno. Respektive je můžeme měnit, ale nesmíme je posunout na jiné místo, poněvadž na desce jsou místa pro jednotlivé díly předem určená. Na základní desce nalezneme operační paměť, ta uchovává programy za běhu počítače, jinak řečeno, pamatuje si operace, které byly počítači zadány. Její paměť je krátkodobá, úkony udržuje na dobu potřebnou. Mikroprocesor vstřebává zadaná digitální data, poté je zpracuje pomocí instrukcí, které jsou uchovány právě v operační paměti a zobrazí výsledek, který je po počítači požadován.
základní deska
Další je sběrnice, její funkce spočívá v tom, že umožňuje propojení a připojení různých dalších doplňkových karet. Mezi nejzákladnější řadíme grafickou kartu, bez té počítač nezobrazí obraz na monitoru, bez té vlastně nemůžete na počítači vůbec pracovat, protože neuvidíte nic jiného než černou obrazovku počítače. Síťová karta zprostředkovává připojení PC k síti, bez té teoreticky můžete pracovat, ale úkony, které můžete zadávat jsou velmi omezené. Zvuková karta slouží k vytváření zvuku, jinými slovy vysílá signály směrem k reproduktorům, které je promění na zvuk.
Další důležitá součástka je pevný disk, ten na rozdíl od operační paměti uchovává operace i po vypnutí počítače. Samozřejmě potřebujeme i elektrický zdroj, čímž se rozumí klasická zásuvka.
Jako další byste měli mít monitor, který se pomocí kabelu propojí se základní deskou, klávesnici, abyste měli kde psát. Je tu možnost psát pomocí myši (další komponent), ale z pracovního hlediska je klávesnice praktičtější.