Proč není dobré být vegetarián/vegan?

Mít vegetariánský či rovnou veganský životní styl je bezpochyby etické, ohleduplné a empatické. Tedy ke zvířatům určitě. Otázka však je, jestli i k tomu člověku, který se těmito směry řídí. Nejedením masa a živočišných výrobků si totiž můžete pěkně rozhodit metabolismus, případně ale také hrozí i trvalé poškození zdraví.
 
V masu je obsažen vitamín B6 a pokud maso nebudete jíst, je možné, že tohoto vitamínu budete mít nedostatek. Tento vitamín je spojen s psychickou odolností /a také se zapamatováváním si snů/, takže je možné, že pokud jste labilnější povahy a budete odmítat maso, Vaše psychické problémy se mohou ještě zhoršit.
špízy na grilu
 
Vitamínů a různých jiných látek, které obsahuje maso a živočišné výrobky /a které ostatní potraviny neobsahují, nebo je obsahují v menším množství/, je vskutku plno. Pokud budete vegetarián či vegan, je pravděpodobné, že Vašemu tělu tyto všechny látky budou chybět, a vy tím pádem budete mát zaděláno na zdravotní problémy. Můžete být častěji nemocný, ale v důsledku nedostatku některých látek u Vás může propuknout i vážnější choroba. Problémy můžete mít také psychické, přidat se k nim může i neustálá únava v důsledku nedostatku živin.
 
Samozřejmě, že se dělají přípravky, které jsou přímo určené pro vegany a vegetariány a tyto látky mají doplnit, nicméně si pod tím nepředstavujte, že by byly plnou náhradou masa a živočišných produktů. Přijímání látek z masa a živočišných produktů se totiž prostě nevyrovnají. Musíme zmínit i to, že přijímání vitamínů pouze z doplňků stravy není úplně nejzdravější /například některé doplňky stravy mohou snižovat délku života/, takže tu opět hraje roli Vaše zdraví.
 mleté maso
Další nevýhoda veganství a vegetariánství je i ta, že pokud jste někde na jídle s přáteli, je možné, že si prostě nevyberete nic k jídlu – vegetariánské pokrmy tedy ještě různé restaurace nabízí /ale ne všechny/, nicméně veganskou stravu jen tak někde nenajdete. Může se tak stát, že budete jen sedět a s prázdným žaludkem sledovat, jak se Vaši přátelé cpou a pochutnávají si.
 
Veganství a vegetariánství má samozřejmě své výhody a důvody, přesto byste však neměli zapomínat na to nejdůležitější – na své zdraví.