Ochrannou síť na trampolínu tam nemáte na ozdobu

Zakoupíte-li venkovní zahradní trampolín. o větším průměru, řekněme mezi dvěma a čtyřmi metry, s velkou pravděpodobností bude její součástí kryt obvodových pružin a ochranná síť na trampolínu. Možná vás napadá, že kryt pružin tam svůj význam má, protože zaklínit chodidlo při dopadu na odrazovou plochu mezi pružiny může vést ke zlomeninám nártu, distorzi (podvrtnutí) kotníku a jiným nepříjemným úrazům. A také vás možná napadá, že obvodová síť je tam spíš pro legraci, a že trampolínu neskutečně hyzdí. Vypadá spíše jako válcový tunel, než volná skákací plocha, kterou vídáte např. na sportovních kláních.

trampolína s ochrannou sítí

Síť tam opravdu není pro legraci

Obvodové sítě se tam vyplácí ponechat zejména u velkých průměrů trampolín. Čím větší odrazová plocha, čím více obvodových pružin, tím větší schopnost vymrštit lidské tělo do výšky. Pokud na trampolíně skáče trénovaná osoba, sportovec, který zná své možnosti a ovládá koordinaci pohybů i akrobatické prvky, je málo pravděpodobné, že se přihodí něco neočekávaného. Ovšem u amatérů a cvičenců, kteří se teprve s trampolínou seznamují, může snadno dojít k úniku mimo odrazovou plochu. Někdy k tomu stačí docela málo, jeden chybný odraz a letíte ven.

trampolína bez krytu pružin

Pokud by byla trampolína nainstalovaná napevno někde na koupališti nad vodní hladinou, může to být šikovný odrazový můstek pro skákání do vody, ale trampolíny máme zpravidla na zahradě na trávníku, někdy na betonových dlaždicích a v podobném terénu, kde pád z výšky může přivodit i těžký úraz včetně otřesů mozku. Nežli tedy riskovat nebezpečné pády a mít na sobě přilbu a chrániče od hlavy až po paty, které by vám jen ztěžovaly pohyb, je lepší ochrannou síť ponechat na svém místě. Zároveň si u svého prodejce ověřte, zda jsou kryty pružin a ochranné sítě součástí náhradních dílů, které lze k vašemu typu trampolíny přikoupit dodatečně.