Nejvýznamnější revolucionáři světa

Revoluce je proměna kultury národa. Nastává v dobách největšího útlaku národů, v dobách krize. Většina revolucionářů má ve svých hlavách obrovské ambice. Chce dovést svůj lid k úspěchu, pokoření trýznitelů, naplnění hladových žaludků. Má to ovšem jeden malý háček – většina z nich nakonec přinese svému národu ještě strastiplnější vývoj, který bývá často lemován miliony mrtvých či zbídačených. A jejich vyhaslé životy legitimizují nový režim. Jsou tak hrdiny ideologie, která je zabila.
obraz občanská válka

Georges Danton

On byl prvním moderním revolucionářem. Stál v čele Francouzské revoluce od roku 1792. S pomocí jeho přívrženců (girondisté) svrhl krále a nastolil republiku. Poté však nastal hladomor, stoupaly ceny a navíc se proti Francii postavily evropské mocnosti v čele s Anglií. Následné historické události daly vzniknout největšímu vojevůdci historie země – Napoleonu Bonaparte.

V. I. Lenin

Bolševický převrat v carském Rusku ukončil tamní monarchistický režim. Nastoupil režim komunistický. Společně s tím se proměnila i společnost, která se stala beztřídní, feudální pánové museli své bohatství podstoupit státu, aby se vyhnuli popravě. Lenin tak v Rusku zavedl systém, který nakonec stál díky chybným rozhodnutím život desítky milionů lidí. Někteří umírali na hladomor, další kvůli svému přesvědčení.
plakát na stromě

Adolf Hitler

Německo, které bylo po první světové válce a po hospodářské krizi 30. let na dně, bylo plné lidí žijících v bídě. Současní politici jim nenabízeli žádná východiska. A tak nepohrdli mladým Rakušanem, který hlásal, že skoncuje s bídou, zatočí s bohatými Židy a vrátí Německo na vrchol Evropy. Ve svém zoufalství jej podporovalo stále větší množství dělníků. A tak Hitler získal pozici kancléře a změnil demokratický systém Výmarské republiky v nacistické zlo. Zlo, které připravilo Evropě nejhorší válku v její historii. Zlo, které do války uvrhlo celý svět. Zlo, které ale nakonec bylo zničeno a dalo vzniknout pevné a mírumilovné situaci dnešních dnů.

Ch Guevara

Vlastním jménem Ernesto byl „revolucionářem z povolání“. Byl studentem Marxových, Engelsových či Stalinových spisů a stal se tak zarytým komunistou. V Mexiku se seznámil s Fidelem Castrem, který zde cvičil jednotku pro převrat na Kubě. Tam s ním i odjel a po dvou letech svrhli Bautistu. Revoluce se snažil zažehnout také v Kongu či Bolívie, ale jeho guerillové snahy zde narazily.