Levná alternativa vlastního domku

Snad každý z nás by chtěl vlastní bydlení, jenže kde na to vzít a nekrást? Hypotéky jsou v současnosti, pro většinu z nás, nedostupné a našetřit na byt nebo dům je nemožné. Co tedy s tím? Řešením může být pořízení mobilního domu. Vždyť v USA se k bydlení používají běžně a nyní se tato móda rozšiřuje i do Evropy.
Pokud se rozhodnete pořídit si takového bydlení, můžete sáhnout po novém domku, který však může stát i milion korun. Levnější variantou jsou pak starší mobilheimy, které se pohybují od 150 000 Kč. Dají se najít i takové za 70 000 Kč, ale ty jsou určeny spíše pro rekreaci. Mobilní domy se prodávají většinou vybavené, ale musíte počítat s tím, že část výbavy bude potřeba nová. Stejně jako byty, bývají v různých velikostech a uspořádání, od 2+kk až po 4+kk. Pokud byste chtěli větší prostory, je možné vytvořit přístavbu, nebo spojit dva domky k sobě. To už s sebou ovšem nese větší práci a především investice.větší mobilheim.jpg
Pro naše podnebí je dobré také informovat se, jak má vám vybraný domek řešená okna. Hledejte proto takzvaný celoroční mobilheim s dvojitými izolačními okny. Samozřejmostí je také dobré zateplení. Topit potom můžete plynem, elektřinou nebo kamny. Výhodou domečku je, že se vytopí celkem rychle.
Dostanu číslo popisné?
To je velice často diskutovaná otázka mezi majiteli mobilních domků i úřady. Zatím není nikde jasně právně upraveno, jestli máte na číslo popisné nárok nebo ne.
Většinou to ale bývá tak, že mobilheim nesplňuje podmínky pro kolaudaci (vybavení a výšku 2,5m) a proto ho nedostanete. Řešit to tedy můžete dvěma způsoby. Pokud máte pozemek, kde již stavba s číslem popisným stojí, stačí ho tedy přihlásit právě k této stavbě.mobilheim k bydlení.jpg
Pokud nic takového nevlastníte, jednoduše si nahlásíte trvalé bydliště na městském úřadě.
Jsou ale i takové domy, které se své vlastní číslo popisné, mají. Určitě si proto zajděte na úřad a zeptejte se, jak je to ve vašem případě.