Jak si poradit s byrokracií

Jakmile se rozhodnete třeba stavět a budete vyřizovat stavební povolení, zjistíte, kolik papírů budete potřebovat vyplnit, potvrdit, zajistit a tak dále. Někdy je to o nervy a nejen o ně. Veškeré vyřizování stojí také velké peníze. Ale nebojte se, na všechny tyto věci existují odborníci, kteří vám s tím pomohou. Samozřejmě, pokud se rozhodnete pro odbornou pomoc, tak určitě počítejte s určitou částkou odborné služby. Mnohdy si ale můžete pomoci i sami zdarma.

podpis

1. Online poradny

Na internetu najdete téměř vše. Krom rad, jak si ulehčit papírování, rad jak něco obejít, nebo si ulehčit nebo třeba i inteligentní kalkulačky, které vám pomůžou jednoduše si určité věci spočítat a ujasnit. Třeba když nastoupíte do práce, nemusíte si být jistí, jakou budete mít čistou mzdu. Výpočet čisté mzdy se vám bude v tuto chvíli opravdu hodit. Stejně tak se vám může hodit třeba výpočet mateřské dovolené, částka různých příspěvků, nebo třeba výpočet daně. Jednoduše na internetu naleznete kalkulátory na většinu věcí, které budete v životě potřebovat vypočítat.

papíry

Samostatnou kapitolu jsou on-line poradny, kde radí odborníci na základě vašeho dotazu. Hodně tyto skupinky vznikají na facebooku, kde naleznete třeba právnickou poradnu, nebo poradnu v oblasti vašich práv speciálně v sociální či zdravotní oblasti, skupinky zaměřené na občanské právo, nebo třeba i pracovní právo nejsou výjimkou.

2. Odborná pomoc

Pokud opravdu o něco jde a nejste si nadále jistí, pak se klidně obraťte na někoho, kdo dané věci opravdu rozumí. Buď můžete zvolit někoho, kdo se danou věcí zabývá v komerční scéně, nebo se pokusit smluvit si schůzku s daným úředníkem, který vám poradí určitě fundovaně a pomůže vám veškeré žádosti vyplnit. Výhodou je, že je budete mít určitě vyplněné dobře a to hned na poprvé. Úředníci jsou totiž někdy jediní, kteří se v byrokratickém aparátu naší republiky vyznají.