Google Play nově obsahuje otravnou libůstku odkoukanou od sociálních sítí

Videa, která se automaticky začnou přehrávat štvou snad každého uživatele internetu. Bohužel se stále častěji stávají běžnou součástí moderních webových stránek. Na chudáka uživatele se tak valí obsah ze všech stran, a navíc občas dokáže potrápit, když máme v prohlížeči otevřených několik oken najednou a některé začne přehrávat zvukový obsah.
obrazovka tabletu
Nyní tuto zatracovanou funkci nabízí i obchod s Android aplikacemi Google Play. Google o novince informoval v nápovědě pro vývojáře, kteří vyvíjejí pro Android. Zmiňuje, že novinka se dostane na displeje našich mobilů od září 2019. Jako důvod Google vývojářům uvádí, že funkcionalita umožní uživatelům„rychle a najednou objevit jejich obsah“.
Společnost také vyzývá vývojáře, aby do 1. listopadu zakázali zpeněžení všech videoklipů, které se objevují v obchodě Play. Zpeněžená videa většinou přehrávají nejprve reklamy, a proto se Google snaží tomuto problému v Obchodě Play vyhnout. Alespoň něco pozitivního.
Jaké jsou výhody a nevýhody?
Automaticky přehrávaná videa rozdělují internetovou společnost na dva znepřátelené tábory. Na jedné straně jsou uživatelé, kteří argumentují zpomalováním načítání obsahu, vyšší spotřebou dat apod. Na druhé straně jsou vývojáři a společnosti mající příjmy z reklamy, pro které jsou automaticky přehrávaná videa skvělou příležitostí, jak k uživatelům dostat více obsahu.
Google Play
Věcí, která dokáže opravdu iritovat, může být zvuk, který se náhle spustí například v kanceláři nebo při nějaké nevhodné situaci. Automaticky přehrávaná videa způsobila už i to, že většina desktopových prohlížečů obsahuje ikonu přehrávaného zvuku na kartě, kde se zvuk přehrává, aby uživatel dokázal rychle zjistit, odkud se otravný zvuk ozývá.
Další velkou nevýhodou zejména v České republice, kde si mobilní operátoři účtují jedny z nejvyšších poplatků, je velká spotřeba mobilních dat potřebná pro přehrání videa. Reklamní videa, tak mohou ukrojit pořádnou porci z uživatelova omezeného datového balíčku. Existují pochopitelně aplikace, které videa automaticky nespouštějí, pokud je uživatel na mobilních datech. Zatím ovšem není jasné, zda přibude v nastavení možnost funkci úplně vypnout nebo alespoň nastavit, aby se videa nepřehrávala automaticky na mobilních datech.