Pět nejčastěji zaměňovaných pojmů ze světa počítačů

Přemýšleli jste někdy nad tím, co vlastně znamenají ty základní pojmy ze světa počítačů, které by každý měl znát? Mladí lidé se toto už učí od útlého věku, kdy poprvé objeví kouzlo chytrých telefonů a počítačů. Až na základních školách se o tom dozví více. Co mají ale dělat ty starší generace, kterým to nikdo nevysvětlí? Tento článek vám poví, co znamená hardware, software, zkratka IT, a jaký je vlastně rozdíl mezi webovým prohlížečem a vyhledávačem.
 vyhledávač s prohlížečem
Fyzické komponenty
Všemu, na co si můžete fyzicky sáhnout se říká „hardware“. Jedná se o fyzické komponenty, se kterými lze pracovat, nebo jsou obsaženy v útrobách zařízeních. Monitor, klávesnice, myš, reproduktory, PC skříň a další, to vše lze zařadit do této kategorie. Mimo to se sem dá i zahrnout základní deska, procesor, operační paměť, zdroj, síťová, grafická a zvuková karta a další součásti, které udržují zařízení naživu.
 základní deska
Programové vybavení
Opakem hardwaru je „software“. Jedná se o všechny programy, které jsou nainstalované v přístroji. Logicky se na ně nedá sáhnout. Takovýto software se dělí ještě do dvou skupin: systémový a aplikační. Programy, které uživatel běžně využívá ke své práci nazývají „aplikační software“: kancelářské balíky, hry, internetové prohlížeče, multimediální přehrávače atp. Nicméně, aby tyto aplikace běžely, musí mít operační systém. V současné době je nejpoužívanější Windows 10 a macOS. Vedle toho také různé distribuce Linuxu. Tento základ, bez kterého by žádný stroj nefungoval spadá do první skupiny.
 
IT
Z anglického „Information Technology“. Tato zkratka označuje obor zaobírající se informačními technologiemi. Do tohoto světa techniky patří nejen počítače, ale také i mobilní telefony a další elektronika, která sem spadá. Mimo to se v této sféře zabývá tím, jakým způsobem desktopy a laptopy používat, jejich možnosti využití, postupy transferu dat a informací a také jejich uchování. Ve zkratce lze tento termín popsat tak, že se jedná o vědu zabývající se současnými a budoucími technologiemi a všem oblastem, které k počítačům spadají.
 
Prohlížeč/vyhledávač
Lidé si nejčastěji pletou a zaměňují termíny jako jsou internetový prohlížeč a vyhledávač. Prohlížeč je software, se kterým uživatel operuje a skrze něj vyhledává informace na této celosvětové síti. Pokud váš počítač není připojený do sítě, s tímto softwarem se na internet nedostanete. V počítači je standardně nainstalovaný program zvaný „Internet Explorer“, nově „Edge“. Známé prográmky jsou také Chrome, Firefox a Opera.
 grafické znázornění internetu
Oproti tomu, vyhledávač je služba, co na internetu dává šanci vyhledávat různé webové stránky. Tyto vyhledávače fungují na základě katalogů: do vyhledávacího pole zadáte název webu nebo klíčová slova a vyhledávač, kterým je například Google, Seznam nebo Bing, vám zobrazí všechny možné výsledky na základě vašeho hledaného výrazu.