Nejvzácnější druhy savců

Nosorožec jávský

Tento jednorohý nosorožec je považován za vůbec nejvzácnějšího savce naší planety. Původně byl rozšířen na většině území jihovýchodní Asie a částečně pak na indonéských ostrovech. V současné době žije ve volné přírodě okolo 10 kusů ve Vietnamu a dalších asi 60 pak na ostrově Jáva. Mezi ohrožené druhy, kterým rovněž hrozí vyhynutí, patří i jeho příbuzní – nosorožec sumaterský (asi 250 kusů) či severní poddruh nosorožce tuponosého (do 10 kusů). Hlavní příčinou tohoto stavu je nelegální lov nosorožců kvůli jejich rohům, kterým jsou připisovány mnohé zázračné účinky a jejich ceny na černém trhu dosahují velmi vysokých cen.

dva nosorožci
Vlk rudohnědý

Tento málo známý druh vlka obýval původně jihovýchod Spojených států. Ve volné přírodě byl vyhuben počátkem 70. let. Pár posledních kusů přežívalo jen díky zoologickým zahradám a péči ochranářů. Na konci 80. let byly v Severní Karolíně vypuštěny zpět do volné přírody dva páry, které se začaly úspěšně rozmnožovat. V současné době by se ve volné přírodě mělo pohybovat na 50 kusů tohoto skořicově zbarveného vlka.

Panda velká

Černobílá panda je symbolem všech ohrožených druhů. Jejich počet v přírodě se odhaduje na 600-1000 kusů. Jejich nízká populace je ovlivněna obtížným rozmnožováním. Mláďata přichází na svět každým druhým rokem a matka většinou odchová jen jedno z narozených mláďat.  Pohlavně dospívají v šesti letech a dožívají se nejvýše 30 let. Dalším problémem je vykvétání bambusů. Bambusové lesy zhruba jednou za padesát let vykvetou a odumřou. Pandy pak trpí nedostatkem potravy a řada z nich uhyne hlady.
panda velká

Tygr čínský

Poddruh, který je v přírodě pravděpodobně vyhubený. Přežívá jen posledních pár desítek kusů v čínských zoologických zahradách. Některé další poddruhy byly už vyhubeny úplně (např. balijský). Díky intenzivní ochraně vrostl počet tygrů ussurijských z 200 jedinců na současných 450-500. Je to jediný poddruh z volně žijících v přírodě, jehož počty alespoň trochu narůstají. Na ostrově Sumatra žije necelých 500 tygrů sumaterských. Celkové počty týkající se tygrů jsou přesto děsivé. Ještě na konci 19. století žilo okolo sta tisíc kusů různých poddruhů tygra. V současné době se volné přírodě pohybuje asi jen 7000 kusů.