BYLINKOVÁ AROMATERAPIE

Bylinky jsou velmi prospěšné pro naše zdraví, dokáží zatočit s nachlazením i rýmou, také podporují imunitu a slouží rovněž jako prevence. Bylinky samozřejmě můžete užívat ve formě čaje, nebo konzumovat v různých jídlech. Můžete ale také vyzkoušet bylinky inhalovat, čímž posílíte svoje zdraví a v neposlední řadě si i příjemně odpočinete a zrelaxujete. Vdechování vodní páry prokrvuje sliznice a účinné látky se tak lépe dostávají do těla a lépe tak účinkují při boji s nemocemi.
Relaxační bylinkovou aromaterapii si můžete připravit kdykoli z pohodlí Vašeho domova. Budete potřebovat pouze několik základních věcí jako hrnec, ručník, vodu, skleněnou mísou a samozřejmě bylinky. Ty mohou být buď čerstvé, nebo sušené.

heřmánek

K inhalaci se hodí v podstatě jakákoli bylinka, která Vám voní, vhodný je například heřmánek, meduňka, levandule či máta.
heřmánek – vhodný při zánětech horních cest dýchacích;
meduňka – tato bylinka je vhodná, pokud se Vám nedaří usnout, zklidňuje totiž nervový systém;
levandule – i levandule pomáhá při nespavosti;
máta – mentol obsažený v mátě uvolňuje dýchací cesty a také odstraňuje bolesti.

levandule

příprava inhalace
Příprava bylinné inhalace je velmi jednoduchá, stačí do hrnce nalít asi litr vody a přivést k varu. Poté vybrané bylinky dáme do připravené skleněné misky a zalijeme převařenou vodou a necháme asi deset minut odstát. Takto připravenou mísu s bylinkami postavíme na stůl, tak aby nám to bylo pohodlné. Stačí už jen přes hlavu přehodit ručník, tak aby pára nemohla unikat ven. Při inhalaci je dobré zavřít oči a dýchat zhluboka a užívat si chvilku klidu. Inhalace se provádí 10 až 15 minut. Po inhalaci se také doporučuje přibližně 30 minutový krátký odpočinek, může se dostavit mírný pocit únavy.

máta
 
Na co si dát pozor
Při inhalaci je důležité dávat si pozor na to, abyste neměli hlavu příliš nízko, abyste se párou neopařili. Inhalaci také neprovádějte, pokud Vám nedělá dobře, například je Vám po ní na zvracení či vyvolává točení hlavy. Také neinhalujte, pokud jste hladoví, nebo zrovna najezení. Po inhalaci také nepijte alkohol ani nekuřte. U některých lidí, také může inhalace bylin vyvolat alergickou reakci, inhalace se také příliš nedoporučuje pro těhotné ženy a malé děti.